Pārstāvis: Vladimirs Loginovs Publicēta: 30.06.2025

Iespēja dalīt pensiju tiesības starp laulātajiem
Iniciatīva paredzēta iesniegšanai Latvijas Republikas Saeimā

10'000
Jau parakstījuši 25
9'975

Aicinu ieviest iespēju laulātajiem Latvijā brīvprātīgi savstarpēji dalīt pensiju tiesības (uzkrāto 1.līmeņa pensijas kapitālu un/vai pensiju iemaksas), līdzīgi kā tas jau notiek vairākās Eiropas valstīs (piemēram, Vācijā un Zviedrijā). Tas ļautu taisnīgāk sadalīt uzkrātās pensijas starp abiem laulātajiem — īpaši gadījumos, kad viens no viņiem rūpējies par bērniem vai ģimeni un nav strādājis algotu darbu. Šāda sistēma stiprinātu ģimenes solidaritāti un veicinātu lielāku sociālo taisnīgumu pensiju vecumā.


Kāpēc tas ir svarīgi?

Daudzi cilvēki Latvijā (galvenokārt sievietes) pavada gadus ārpus darba tirgus, rūpējoties par bērniem vai ģimenes locekļiem — tas negatīvi ietekmē viņu pensiju. Esošā sistēma šo ieguldījumu neatspoguļo pensijas aprēķinā, radot nevienlīdzību pensijas vecumā. Tādos gadījumos pensijas sadales mehānisms būtu taisnīgs, solidaritāti veicinošs un ģimenēm labvēlīgs risinājums, kas jau darbojas citās ES valstīs.


Lūdzam Saeimu un Labklājības ministriju:

– izstrādāt likumprojektu, kas paredz iespēju laulātajiem Latvijā brīvprātīgi sadalīt daļu no uzkrātajām pensiju tiesībām;

– noteikt taisnīgu un skaidru sadales mehānismu, piemēram, jebkādā veidā vienojoties, pamatojoties uz laulības ilgumu vai kopīgiem bērniem;

– piemērot šo mehānismu arī gadījumos, kad viens laulātais pensijas uzkrājumu laikā ir ilgstoši pārtraucis darbu ģimenes dēļ;

– izvērtēt arī iespēju nodrošināt atvasinātu pensiju pēc laulātā nāves, ja otram nav savas pietiekamas pensijas.


Likumā "Par valsts pensijām" vajadzīgās izmaiņas:

1) Ieviest jaunu sadaļu vai pantu par brīvprātīgu pensiju tiesību sadali laulības laikā;

2) Precizēt, kā sadalīt uzkrātās apdrošināšanas iemaksas starp laulātajiem;

3) Noteikt, ka šāda sadale ietekmē pensijas kapitāla aprēķinu abiem laulātajiem nākotnē.


1. Sociālais taisnīgums ģimenēm

Šobrīd 1.pensiju līmeņa uzkrājums pilnībā tiek piesaistīts tikai tam laulātajam, kurš veic apdrošināšanas iemaksas. Tas soda laulātos, kuri ilgstoši rūpējas par bērniem, vai pavada gadus ārpus darba tirgus ģimenes dēļ. Dalīšanas mehānisms ļautu līdzsvarot pensiju tiesības, ja viens laulātais uzkrāj, bet otrs rūpējas par ģimeni.


2. Mazāks nabadzības risks senioru vidū

Sievietes biežāk nonāk pensijas vecumā ar zemiem ienākumiem un dzīvo vienas. Ja pensiju tiesības būtu daļēji sadalītas laulības laikā abiem laulātajiem būtu līdzīgāka pensija, un mazāks risks finansiālām grūtībām pēc šķiršanās vai laulātā nāves.


3. Atzīts neapmaksātais ģimenes darbs

Šobrīd 1.līmeņa uzkrājums balstās tikai uz apmaksātu darbu. Dalīšanas mehānisms morāli un finansiāli novērtētu ģimenes ieguldījumu, kas līdz šim netiek pensiju sistēmā atzīts.


4. Ilgtspējīgāka, saprotamāka pensiju sistēma

Cilvēkiem būs lielāka motivācija veidot ilgstošas partnerattiecības, reģistrēt laulības, veikt sociālās iemaksas, zinot, ka uzkrājums kalpo abiem.


5. Stiprināta uzticība valsts sociālajai sistēmai

Pensiju sadalīšana palielinātu cilvēku pārliecību, ka sistēma ir taisnīga un ģimenei draudzīga, īpaši ilgtermiņā.