Pārstāvis: MARTA JURĀNE Publicēta: 15.06.2025

PAR ATBALSTU AUKLES PAKALPOJUMIEM-VECĀKU IZVĒLES TIESĪBAS
Iniciatīva paredzēta iesniegšanai Ķekavas novada pašvaldībā

300
Jau parakstījuši 272
28

Aicinām Ķekavas novada pašvaldību saglabāt līdzfinansējumu aukļu pakalpojumiem arī tad, ja bērnam tiek piešķirta vieta pašvaldības bērnudārzā, bet vecāki izvēlas turpināt bērna aprūpi pie aukles.


Šobrīd spēkā esošā kārtība paredz, ka līdzfinansējums tiek pārtraukts brīdī, kad vecākiem tiek piedāvāta pašvaldības bērnudārza vieta. Tas ierobežo vecāku izvēles brīvību un rada finansiālu spiedienu, kas bieži vien liek pieņemt bērnam nevēlamu lēmumu.


Katrs bērns attīstās atšķirīgi, un dažkārt, ņemot vērā bērna veselības stāvokli, emocionālo gatavību vai citus apstākļus, aprūpe pie aukles ir piemērotāka un drošāka vide. Vecākiem jābūt iespējai brīvi izvēlēties piemērotāko risinājumu savam bērnam, nesaņemot sodu finansiālā veidā.

Rosinām pašvaldību pārskatīt līdzfinansējuma noteikumus, paredzot iespēju saglabāt aukles līdzfinansējumu arī pēc tam, kad vecākiem tiek piedāvāta vieta pašvaldības bērnudārzā vismaz līdz bērna 3 gadu vecumam.

Grozīt attiecīgos saistošos noteikumus tā, lai:

- Līdzfinansējums netiktu pārtraukts, ja vecāki izvēlas turpināt bērna aprūpi pie aukles;

 - Noteikt saprātīgu termiņu, kā informēt pašvaldību par izvēli turpināt aukles pakalpojumu izmantošanu.

Šis risinājums ļaus pašvaldībai joprojām plānot dārziņu vietas, vienlaikus respektējot ģimenes izvēles un nodrošinot bērniem piemērotāko aprūpi.

Atbalsts bērna individuālajai attīstībai:

Katrs bērns attīstās savā tempā. Saglabājot iespēju izvēlēties aprūpi pie aukles, tiks respektētas bērna attīstības īpatnības un nodrošināta viņam piemērotākā vide.


Samazināts stress ģimenēs:

Finansiālā stabilitāte un iespēja izvēlēties mazāk stresa pilnu aprūpes vidi uzlabo ģimeņu labklājību.


Kvalitatīvāka adaptācija un veselības saudzēšana:

Īpaši svarīgi bērniem ar vāju imunitāti vai tiem kam ir veselības sarežģījumiem-lielas grupas vai kolektīvi var radīt veselības riskus.


Vienlīdzīgākas izvēles iespējas:

Tiek veicināta sociālā taisnīguma sajūta – arī tie vecāki, kas izvēlas alternatīvu bērnu aprūpi, netiek sodīti finansiāli.


Efektīvāka resursu plānošana:

Vecākiem, kuri neizmanto piešķirto dārziņa vietu, to var piedāvāt citam bērnam – pašvaldības resursi tiek izmantoti mērķtiecīgāk un efektīvāk.